Słowniczek oznaczeń transmisji danych w sieci komórkowej

 

Coraz większa ilość miejsc pozwala nam korzystać z darmowych sieci Wi-Fi. Niestety nie wszędzie mamy taką możliwość, a mimo tego czasem musimy (lub po prostu chcemy) skorzystać z internetu. Pozostaje nam wtedy posłużyć się transmisją danych oferowaną przez operatorów telefonii komórkowych. Dlatego też, zdecydowaliśmy się przybliżyć Wam kwestię transferu danych w sieci. Poniżej znajdziecie krótki słowniczek z rozszyfrowaniem oznaczeń, z którymi z pewnością nie raz spotkaliście się przy okazji użytkowania swoich urządzeń mobilnych. Zachęcamy do lektury! :)

 

cellular-tower-28883_640

 

Symbole wyświetlane są zazwyczaj u góry ekranu, a ich zadaniem jest informowanie odbiorcy o szybkości przesyłu danych. Aby korzystać z tej opcji należy najpierw upewnić się, że ustawienia przesyłu danych przez sieć komórkową są włączone. Transmisja danych w naszych urządzeniach może być oznaczona poniższymi symbolami sieci:

G (GPRS) to bardzo wolne połączenie (30-80 kb/s);
E (EDGE) udostępnia minimalnie lepszy transfer danych (do 296 kb/s);
3G (UMTS) czyli sieć trzeciej generacji. Prędkość przesyłu danych w sieci 3G wynosi średnio 200 kb/s;
HSPA, w której prędkość pobierania jest zbliżona do wartości 42 Mb/s, a wysyłania danych na poziomie 11 Mb/s;
HSPA+ osiąga minimalnie lepsze rezultaty, w których prędkość pobierania danych wynosi ~14,4 Mb/s, a ich wysyłanie odbywa się z prędkością do 5,8 Mb/s;
4G (LTE) z prędkością mobilnego internetu bliską 150 Mb/s. Wysyłanie pakietów internetowych w tej technologii odbywa się z prędkością osiągającą minimum 25 – 50 Mb/s. LTE nazywany jest następcą standardów trzeciej generacji (HSPA, HSPA+). Już praktycznie wszyscy operatorzy oferują odbiorcom ich usług dostęp do sieci 4G. Jednak aby móc z powodzeniem korzystać z tej sieci, powinniśmy upewnić się czy nasz smartfon spełnia standardy 4G/LTE.

Co to oznacza dla użytkownika?
Szybszy transfer danych znacząco wpływa na polepszenie komfortu korzystania z sieci. W praktyce przekłada się to na szybsze przesyłanie i odbieranie wszelkich danych, a w tym efektywniejsze ładowanie stron internetowych, multimediów, czy też zawartości poczty.

 

Dodaj komentarz