Masz Androida? Uważaj na złośliwe oprogramowanie!

Wraz z rozwojem otwartych systemów mobilnych, takich jak Android, rośnie również liczba wirtualnych napaści na ich użytkowników. Otwarta platforma pozwala nie tylko na pisanie sprawnych aplikacji, ale również umieszczanie w nich trojanów i innego złośliwego oprogramowania. Można się jednak przed tym zabezpieczyć, a od bezpiecznego korzystania ze smartfona i tabletu, dzieli was tylko kilka kroków:

1. Czytaj, co ściągasz – zanim zdecydujesz się poprać kolejną aplikację, poczytaj opinie na jej temat – możliwe, że któryś z użytkowników nadział się już na jakiś program w jej wnętrzu, który zainfekował jego urządzenie. Przy okazji dowiesz się czy tak naprawdę warto ściągać kolejną gierkę lub zestaw tapet z „hot chicks”.

2. Zainstaluj antywirusa – w Google Play znajdziecie całkiem spory wybór darmowych i płatnych programów antywirusowych. Są wśród nich także mobilne wersje tych, które znamy z pecetowych wersji. Do najpopularniejszych należą AVG, Kaspersky oraz Avast.

3. Bądź świadomym użytkownikiem – każdy z deweloperów chce zarobić na swojej pracy, stąd też darmowe aplikacje wypełnione reklamami lub też gry z możliwością zakupów w trakcie rozgrywki. Pamiętaj, że klikając „kup” opłata pobierana jest z karty, którą masz podpiętą do Google Play. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, kontroluj swoje wydatki. Najłatwiej będzie to zrobić podpinając do Google kartę typu pre-paid, na którą będziesz wpłacać środki tylko wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Dzięki temu, w przypadku włamania na konto lub wykradzenia haseł z serwerów, wasze pieniądze będą bezpieczne.

Comments are closed.